rolls-of-fabric-1767504_640

Etykietowanie towarów w niedużych firmach

Każdy produkt spożywczy zanim trafi na sklepowe półki musi mieć naniesione pewne informacje. To podstawowe dane, dzięki którym klient będzie wiedział, co zamierza kupić, czyli otrzyma nazwę produktu, jego skład, oznaczenie firmy. Jeśli produkuje się nawet na niewielką skalę, to o etykiety na każdym produkcie trzeba zadbać. Trzeba więc umożliwić sobie ich naniesienie. Warto wiedzieć także, jakie informacje muszą być zawarte na oznaczeniach.

Najlepszy sposób nanoszenia informacji

Są możliwości, aby to zadanie zautomatyzować. Jednak dla niewielkiej firmy produkcyjnej nie byłoby to wskazane. Wiązałoby się bowiem z ponoszeniem dużych kosztów, a poza tym nie jest ekonomicznie uzasadnione w takiej sytuacji. Wskazane jest natomiast etykietowanie ręczne. Ręcznie nanosi się poszczególne nadrukowane naklejki na produkty za pomocą specjalnego urządzenia zwanego etykieciarką. Nanosi się je na dowolny produkt i w dowolne miejsce na nim. Precyzja oraz niski koszt wybrania takiego sposobu są tutaj ważnymi atutami. Za wady można by uznać brak automatyzacji, ale nie zawsze ma ona uzasadnienie. W tym przypadku nie ma. Można by było się jedynie zainteresować wyborem wersji półautomatycznej. Też nie jest bardzo drogo wdrożyć ten sposób, a przy tym zyskuje się większą szybkość takiej czynności.

Informacje na etykiecie

Bez względu na wielkość firmy konieczne jest podanie pewnych danych. To te, które są opisane w przepisach prawnych. Nie są konieczne hasła reklamowe itd. Konieczne natomiast są informacje takie jak:

  • nazwa produktu np. dżem truskawkowy,
  • nazwa firmy oraz jej adres,
  • skład,
  • okres przydatności do spożycia,
  • określenie ilościowe np. waga albo ilość,
  • określenie, jak przechowywać,
  • kod kreskowy.

Dzięki takim informacjom klient ma dobrą wiedzę o tym, co zamierza kupić. Będzie mógł ocenić, czy np. dżem wart jest swojej ceny. Podawanie rzetelnych informacji jest obowiązkiem producenta. W wyszczególnieniu składników na pierwszym miejscu podaje się ten najważniejszy. Podane muszą być wszystkie. To ważne z uwagi na to, by klient mógł ocenić jakość kupowanego produktu, ale także, by wiedział, czy nie zawiera on czegoś, co zagraża jego zdrowiu, czyli jakiegoś składnika, na który może być uczulony. Etykietowanie to już ostatni przed pakowaniem etap produkcji. I w czasie tego działania trzeba zwracać uwagę na jakość, tak samo, jak odbywało się to na wcześniejszych etapach. Informacje muszą być podane w sposób czytelny. Nie może być czegoś zamazanego. Jak się nanosi etykiety ręcznie, to łatwo tego przypilnować. Ważne jest także, by znalazły się na nich wszystkie te informacje, które są niezbędne.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *